Tak to je hlína!

Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil. No poo metody mi přišli vždycky jako “už fakt moc” hippie, eko, fuj, divný… Vážně. A teď si myju vlasy hlínou! Tedy marockým jílem, abych byla přesná.

Poslední dobou jsem přestala mít z mých dlouhých vlasů dobrý pocit. Dlouho je myji tuhými šampony a šampuky. Přešla jsem z Naturinky na šampuky od Ponia, jejichž složení je také krásně přírodní, ale pořád je to šampon. Tabulka, ve které si vyhledávám složení kosmetiky (v knize Tajemství kosmetiky od Víta Syrového, ale existují už i weby, kde se dá vyhledat) mi říká, že složení je na jedničku. Jedná se o přírodní kosmetiku, ale stále je složena ze spousty látek, kterým moc nerozumím. Postupně ve svém životě nahrazuji většinu kosmetických produktů kosmetikou vlastní výroby. Dává mi to pocit, že opravdu vím, co na svoje tělo patlám. A tak jsem začala mít potřebu získat více kontroly nad tím, čím si vlasy myju a dostat se s nimi více do kontaktu.

Bez šamponu

“No poo” je taková slovní hříčka z anglického “no shampoo” (žádný šampon) ale zároveň to doslova znamená “žádný sračky”. Protože ty na hlavu nechceme, že! Bez-šamponových metod mytí vlasů je spousta – jedlá soda, marocký jíl, vajíčka, žitná mouka, různé indické prášky, bylinné výluhy nebo jen voda. Na jedlou sodu moc nevěřím, obecně ji používám raději na čištění koupelny, než do kosmetiky, kde mi přijde moc drastická. Ani zuby si jedlou sodou nečistíme, na vlasy si ji také dávat nechci. Obecně se jedlá soda doporučuje na počátku přechodu na no poo metody pro hloubkové vyčištění vlasů, ale dlouhodobě se její používání nedoporučuje. Vajíčka a žitná mouka jsou pro mne zatím moc “organic”. To je teprve další level, ke kterému se ještě musím psychicky dopracovat (ale už se na to těším). Proto jsem na začátek zvolila marocký jíl. S jíly pracuji ráda. Mám doma bílý jíl, kterým si čistíme zuby a zelený jíl, který používáme spíše na léčení a hojení. Kdysi jsem také byla v Portugalsku stavět hliněné domky a vím, že po třech týdnech práce s jílem, který jsme si po sobě velmi rádi patlali, jsem měla kůži hladkou jako nikdy dřív. Proto jsem tedy po marockém jílu doslova skočila. Jíly se dají sehnat bezobalově v pražských prodejnách Nebaleno a Bezobalu na Hradčanské. Dají se ale také objednat na No poo shopu online a na požádání vám je dají do papírových pytlíčků.

No, jíl jsem koupila, ale popravdě mi několik měsíců ležel doma na poličce, protože jsem se k tomu nemohla odhodlat. Často se koupu spolu s naším mrnětem, tak jsem ráda, že rychle přejedu vlasy šampukem a hotovo. Na novou zkušenost s mícháním jílu jsem se za přítomnosti dítka neodvažovala. Takže jsem čekala na vhodnou příležitost, tj. ten správný mix mé odvahy a dětského poledního spánku. Nesnáším totiž mýt si vlasy večer a jít spát s mokrou hlavou nebo si vlasy fénovat.

A jednoho dne to opravdu přišlo. Nastudovala jsem si na internetu návod a pustila se do toho. Napatlala jsem si na hlavu bahýnko, umyla, opláchla kyselým oplachem a voilá, ono to funguje! Jsem nadšená a zároveň mám opravdu hipísácký pocit spojení se svým tělem, s přírodou, s vesmírem… Ne fakt, ten pocit, že si mohu mýt vlasy jílem a funguje to, je naprosto nepopsatelně okouzlující.

A, ano, pořád vypadám jako civilizovaný člověk, i když si připadám při mytí jílem jako africká žena. Nemusím se stydět vylézt mezi lidi. Nepoužití šamponu byste nepoznali – ve smyslu – nešli byste po ulici a neřekli si: “fuj, ta si nemyje vlasy!” Ale kvalita změny je teď těžko posouditelná, jelikož jde ruku v ruce s ostříháním vlasů na mnohem kratší délku. Avšak cítím, že vlasy jsou čisté.

Jak to funguje

Postup je celkem jednoduchý.

  1. Smíchám 3 lžíce marockého jílu s 5 lžícemi vlažné vody. Já přidávám i pár kapek arganového oleje, jelikož chci svým kadeřím teď opravdu dopřát péči a výživu. Kupuji ho v bio kvalitě ve skleněné lahvičce v místní zdravé výživě, ale stáčený lze sehnat i v pražském Cardamomu (obchod se stáčenými oleji, octy a kořením – avšak nejsou bezobalovým obchodem, myslím, že stáčí z bag-in-boxů nebo něčeho podobného plastového, i když to mají schované v krásných keramických nádobách).
  2.  Vykartáčuji si vlasy (používám na rozčesání dřevěný hřeben a roznesení séba kartáč s kančími štětinami). Umyju si je teplou vodou. Nanesu tuto kašičku ke kořínkům. Tj. pouze na hlavu, ne do délek. Jíl by vlasy zbytečně vysušoval, nanesení ke kořínkům stačí pro výživu celého vlasu. Promasíruji, aby se jíl dostal všude. Nechám cca 2 minuty působit. Hlína na hlavě. Juchů.
  3. Důkladně vymyju jíl vlažnou vodou. Je to potřeba udělat opravdu dobře, jinak budou vlasy takové tuhé.
  4. K neutralizaci je dobré použít ještě kyselý oplach. Já používám jablečný ocet ředěný vodou. Na oplach se udávají různé poměry, dá se také dělat i z normálního octa nebo z citronové šťávy. Někdo udává 1 lžíci na 1 litr vody. Jiný poměr 1:5. Jinde jsem našla poměr 1 lžíce octa na 250 ml vody. Zkusila jsem omýt nejslabším poměrem (litr vody s jednou lžící), vlasy určitě nejsou cítit, ale roztok mi přišel slabý. Lépe jsem se cítila, když jsem smíchala poměr 1 díl jablečného octa na 5 dílů vody. Ale vlasy pár hodin po umytí byly cítit kvašenými jablky. Ne vyloženě nepříjemně, ale trochu ano. Takže budu ještě experimentovat.

A co dál

Přírodě zdar. Odkládám šampuky a vrhám se na “no poo”. Až dojde jíl, chystám se vyzkoušet i tu žitnou mouku a vajíčka. Přecejen jíl je dovážen z Maroka, žitná mouka je dost lokální a vajíčka máme od našich slepiček, takže vůbec nejlepší. Určitě se chystám vás informovat o dalším průběhu. Však ono po porodu vlasy dostanou zase zabrat a budou potřebovat dost poňuňat.


Návod na použití jílu jsem vykoumala zde.

Skvělý článek o no poo metodách, proč si nemýt vlasy běžným šamponem, výhody přírodní kosmetiky, možnosti přírodních kondicionérů k nalezení na webu Jinového světa (kadeřnictví, kde jsem se nechala v zimě ostříhat).

Další informace o no poo metodách, především o používání jílů, bylinných prášků a podobných vychytávek najdete na strákách nopoo.cz, které rozhodně doporučuji prostudovat.

Na spoustu dotazů je možné najít odpovědi na Facebooku ve skupině No poo ( no shampoo) cz-sk

 

2 myšlenky u “Tak to je hlína!

  1. Irena says:

    Dobrý den,
    má dotaz netýká se úplně vlasů, ale je to ke vzhledu, jakou používáte dekorativní kosmetiku a kde ji sháníte bez obalu a bez chem. látek? Jaký krém lze používat kolem očí, na obličej používám kokosový olej, ale přeci jen kolem očí se bojím, je mi přes 40 let a sem tam nějaká vráska se vyskytne?
    Díky za odpdověd

    • Michaela Linhová says:

      Dobrý den, na články o dekorativní kosmetice a mazání se se chystám. Dekorativku sama zkoumám a testuji. Na mazání bych doporučila třeba mandlový olej, kokosový olej opravdu k očím nepatří, může ucpávat slzné kanálky.

Komentáře jsou vypnuté.