Prací gel do vlastního obalu, prosím

Jsme jedni z těch nadšenců, co si rádi vyrábí své vlastní produkty – jídlo, kosmetiku, drogerii… Ale jsou věci, které si sami udělat prostě neumíme. A taky se nám narodilo miminko a občas jsme rádi, že se za celý den stihneme najíst a na vyrábění prášku na praní už prostě nezbývá energie.

Drogerie a kosmetiky kupujeme minimální množství, za to na ně máme vysoké požadavky. Rozhodně potřebujeme, aby byli v přírodě odbouratelné, aby v nich nebyly látky, které by ohrožovaly naše zdraví, aby byly funkční a aby byly bez obalu. No, hlavně ta poslední podmínka zdá se být docela oříšek. Proto nás nadchlo, když jsme se dozvěděli o pražském obchodě s názvem Nebaleno, který prodává drogistické výrobky a kosmetiku na váhu.

Nejen, že nás tento obchod nadchnul, ale také se nám dost ulevilo. Se začátkem našeho projektu jsme nakoupili několik výrobků od Tierra Verde ve velkých pětilitrových kanystrech s cílem je potom nechat znovu naplnit. Což by po domluvě – pro náš projekt – možné bylo, ale nebylo by to pro ně proveditelné plošně. V našem zájmu ale bylo najít řešení, které by bylo vhodné pro více lidí, než jen pro nás. A je tady!

nebaleno-4

Jen co jsme se o Nebalenu dozvěděli, museli jsme tam zajít a omrknout to. Obchod vedou dva mladí sympaťáci, kteří kvůli nám vyrazili do práce i v neděli a se kterými je radost dát se do řeči. K datu, kdy jsme tam byli (tj. 20.11.2016) byla v nabídce prozatím drogerie od Tierra Verde, menstruační kalíšky, tuhá mýdla a šampony a krásně vonící tuhé deodoranty v pouzepapírovém obalu. Vše ostatní je stáčené, sypané nebo “nahé” – mýdla především – takže vlastní nádobu/pytlík je zapotřebí vzít si s sebou. Nabídka by se ale měla postupem času rozšiřovat, v plánu prý jsou i balzámy, krémy, zelený a bílý jíl, zubní kartáčky Curanatura ve své nahé podobě, rozjednaná se prý i spolupráce s Nobilis Tilia. No, už se těšíme, až je zase příště navštívíme. Kompletní nabídku najdete na jejich webu a aktuality můžete sledovat na facebookové stránce.

Tentokrát jsme nakoupili:

 • gel do myčky a prací gel, protože přísady do myčky se zatím doma vyrábět neodvažuji,
 • prací gel, který jsme poprvé koupili kvůli praní nosícího šátku a plen (nedoporučuje se prát v mýdlovém slizu), ale začali jsme ho používat celkem běžně. Prádlo mi po něm přijde měkčí než z mýdlového slizu a na tmavém prádle mi nezůstávají bílé fleky, hurej!
 • zásobu žlučových mýdel – no jo, přepírání látkových plen je fuška a na skvrny od jídla, které přijdou záhy, se taky bude hodit.

Nákup v bezobalovém obchodě s drogerií zaujal i naše maminky, tak se vydaly s námi. Moje mamka tu dokonce sehnala i ichtamolový šampon pro našeho tátu, trpícího lupénkou. Nakoupila i sůl do myčky a univerzální čistič a odcházela hrdě se slovy: “To naše odpady budou čumět!” 🙂

Opět zírala i naše peněženka, protože ceny jsou nastavené tak, aby nákup vyšel “o obal levněji”, než při nákupu přímo v eshopu Tierra Verde. Takže jsme i pár korun ušetřili.

Jediná škoda je, že je máme tak daleko. Do Prahy se prostě dostanem jen vyjímečně. Tierra Verde se však snaží rozšiřovat možnosti, kde nakoupit stáčené produkty. Tak doufáme, že počet stáčecích možností, kde nakoupit kosmetiku a drogerii jen poroste. Podle informací od Tierra Verde se stáčí v Šijusitu ve Vidnavě, stáčí i Základní škola a Mateřská škola Via Libertatis, z.ú. v Nelahozevsi, ROBI Jeseník a Freshbedýnky. Od Czech Zero Waste mám informaci, že v Olomouci se dá nebaleně nakoupit v eko kadeřnictví Zelená hlava. Sami je ale vyzkoušené nemáme.

Pokud máte tipy, kde nakoupit drogerii a kosmetiku bez obalu, bez zbytečné chemie a funkční, napište nám je, prosím, do komentářů pod článek, ať se mohou inspirovat i mimopražští.

 

2 myšlenky u “Prací gel do vlastního obalu, prosím

 1. Míla says:

  Díky za šiření osvěty. Přispěji informací, že i někteří velcí výrobci dostupní v obchoďácích se snaží – třeba náš oblíbený Lush (https://cz.lush.com/article/cut-wrap-cs). Takže sice nenakupujeme bez obalu, ale lahvičky poctivě vracíme.

  • Michaela says:

   Díky za informaci. O Lush víme, ale moc je nesledujeme, protože dekorativní kosmetice moc nedáme a obecně je nad naše finanční možnosti.

Komentáře jsou vypnuté.