Život bez jednorázu

Ráda si dělám TO DO listy. Na všechno. A ráda je odškrtávám. Jednoho dne se na jednom takovém lístku na ledničce někde mezi „umýt nádobí“ a „uklidit špajz“ objevilo i „ZBAVIT SE JEDNORÁZU“. Už jsem řekla, jak ráda si položky na svých to do listech odškrtávám? Jo? No, nedalo se svítit, musela jsem jít a začít se otáčet. Hledat alternativy k věcem na jedno použití. A, světe div se, ony existují!

Zbavit se věcí na jedno použití může někomu znít stejně jako: Zbavit se komfortu nebo Zbavit se vymožeností moderního života. Nemyslím si, že to tak je. Rozhodli jsme se dále nepoužívat věci určené k velmi krátkému životu, protože nám přijde škoda plýtvat zdroje této planety na věci, které použijeme a vyhodíme. Takovým věcem prostě nefandíme. Bydlíme hned vedle lesa a musím říct, že kdyby někdo přišel a začal tu kácet stromy a já se zeptala, co z nich bude a on mi odpověděl, že papírové kapesníky, tak bych byla asi hodně naštvaná.

Pro inspiraci Příběh lžičky (v angličtině)

Chceme věci, které můžeme mít rádi, oblíbit si je a s láskou je používat znovu a znovu.

Alternativy k věcem na jedno použití, které používáme

Papírové kapesníky  látkové kapesníky – sáhli jsme po této „babičkovské“ verzi, pratelné látkové kapesníky. Když mám rýmu, tak mi nos vydrží mnohem déle neodřený. Řešila jsem, jak to udělat s návštěvami, když nebudu mít při ruce krabici s papírovými kapesníky. Naplnila jsem tedy dřevěnou krabici (původně designový obal na papírovou krabici s papírovými kapesníky) látkovými kapesníky. Návštěva se může s klidem vysmrkat nebo si utřít uslzené oko a před odchodem a) vhodí kapesník do našeho prádelníku nebo b) odnese si kapesník domů a při příští návštěvě přinese vypraný nebo c) odnese si kapesník domů a bude ho s láskou používat, tuto oběť jsem ochotna podstoupit 🙂

Igelitové sáčky, papírové sáčky, igelitové tašky a jim podobné  látkové pytlíky a tašky, zavařovací sklenice, nerezové krabičky (více o tom ve článku Jak nakupujeme jídlo).

Jednorázové plenky  (moderní) látkové pleny (článek už se připravuje)

Odličovací tamponky  látkové odličovací tamponky – ve skutečnosti se takto snažím upotřebit staré látkové vložky do podprsenky (určené na mlíko na útěku), ale dají se koupit třeba na Fler.cz, uháčkovat nebo ušít – použití: odlíčím, přeperu (pokud jsou hodně znečištěné, tak žlučovým mýdlem) a dám uschnout nebo dám ještě vyprat do pračky s ostatním prádlem. Já házím přímo do pračky, zatím jsem neměla problém, některé pračky však takto malé věci ucpávají a je proto lepší je prát v pracím pytlíku.

Jednorázové vložky do podprsenky (pro kojící maminky) látkové vložky do podprsenky – dají se koupit i z druhé ruky na bazarech (mám pocit, že Modrý koník je jich plný). Kdybych je kupovala teď, sháněla bych hlavně přírodní materiály, tj. hedvábí v kombinaci s vlnou a ergonomicky tvarované, aby byly co nejméně vidět pod tričkem.

Jednorázové menstruační vložky a tampony  látkové vložky, menstruační kalíšek aj. (článek už se připravuje)

Plastové lžičky, plastové tácky, papírové tácky a jiné jednorázové nádobí kovové příbory, keramické talíře, hrníčky apod. – pro velké sešlosti a párty máme dvě varianty, buď se pokryjí z našich zásob nádobí nebo poprosíme účastníky, ať si donesou svůj příbor, hrníček, ešus apod. nebo vymýšlíme taková jídla, která se obejdou bez nádobí – z tácu rovnou do pusy. Pro případ, že bych potřebovala jíst venku, nosím s sebou vždy svou vlastní kovovou lžičku.

Plastový kelímek  vlastní termohrnek – oujé, termohrnky milujem. Nosíme je všude s sebou a vlastně je často používáme i místo lahví na vodu. Děláme si do nich kávu, čaj. Necháme si do nich v kavárně udělat kávu s sebou… Jen letošní návštěva vánočních trhů se musela obejít bez svařáku, termohrnek jsme si zapomněli doma.

Papírové ubrousky  látkové ubrousky – pravda, ty ještě musím ušít, takže se prostě dá žít i bez nich. Ale vize je taková, že našijeme látkové ubrousky, které budeme používat na slavnostnější obědy, večeře u nás doma. A taky pár, které budeme nosit s sebou a používat místo papírových třeba v restauracích. Na běžné každodenní stolování je však neshledáváme jako potřebné. Prostě si po jídle dojdeme umýt ruce.

Kuchyňské papírové utěrky  hadr, normální utěrka – prostě nejsou potřeba. Případně, pokud zapomeneme předem odmítnout ubrousky v restauraci, schováme si je, odneseme domů a využijeme, pokud potřebujeme třeba lívance osušit od oleje. A potom na kompost s nimi.

Potravinářská folie  nerezové krabičky na svačinu nebo na uskladnění do lednice, případně misky do lednice přikrýváme pokličkou nebo talířem, skvělým zástupcem může být i povoskovaný ubrousek, na jehož výrobu se však teprve chystám (návody pro odvážné zde  a zde)

Alobal  používáme zavírací pekáč s poklicí, pokud potřebujeme něco přikrýt během pečení. Pro udržení jídla teplého ho strčíme do peřin (joo, metoda našich babiček). Pro udržení jídla teplého doma i na cestách existují termosky na jídlo, my se ale zatím obejdeme bez ní, i když věc je to jistě šikovná.

Pečící papír  pekáč, plech či dortovou formu prostě a jednoduše vymažeme olejem, sádlem nebo máslem, případně i vysypeme moukou či kokosem.

 

Jak se nám bez těchto věcí žije

Možná to na první pohled vypadá, jako hodně mytí a praní navíc. Nepřijde mi. Když bych všechny tyto věci používala, tak by to znamenalo mnohem víc vynášení koše navíc. Také odpadla spousta času, který byl potřeba věnovat nakupování těchto věcí. A v neposlední řadě nám to šetří peníze. U některých alternativ je vyšší počáteční investice, která se však s opakovaným používáním vyrovná nebo je mnohem nižší než cena jednorázu.

Především se ale cítím volněji! Všechny reklamy se nám sice snaží namluvit, že všechny tyto věci na jedno použití nám ušetří čas a jsou mnohem hygieničtější. Ve skutečnosti jsme s nimi byli uzamčení v neustálém kolotoči kupování – spotřebování – vyhazování – vynášení koše – kupování… Vlastně nám tyto věci především tahaly peníze z kapes.

Zatím se nám ale nepodařilo z našeho života vymazat všechny věci na jedno použití. Jsou situace, ve kterých to prostě neumíme (například, když jsme byli s Mikulášm v nemocnici). Taky nejsme stoprocentní, tj. nedaří se nám každý den. Třeba neustále zapomínáme v restauracích upozornit číšníky, že si nepřejeme ubrousky a brčka do pití. A jsou věci, bez kterých si život zatím neumíme představit, nebo zorganizovat, nebo jsme zatím nenašli plnohodnotnou náhradu. Jsou jimi:

 • toaletní papír – zatím na to prostě nemám kapacity, ale jde to. Rob Greenfield se rozhodl si v roce 2017 nekoupit nic nového, tj. ani toaleťák, na jeho webu najdete pár tipů, jak se bez něj obejít. Stejně tak i Colin Beavan ve svém projektu No impact man, kdy se snažil rok žít tak, aby jeho dopad na planetu byl opravdu minimální, v jedné fázi vyřadil i toaletní papír.
  My používáme aspoň recyklovaný, nebělený, každý zvlášť balený do papíru, nezabalené po osmi do plastu. S ruličkou šup na kompost a na papírový obal ještě napíšeme seznam na nákup. Zkoušeli jsme i velké balení (hotelového typu), ale pro domácí použití nám nepřijde praktické, jak je role velká, vytočíme více papíru, než z malé roličky. Roličky od toaleťáku se také dají všemožně využít, já z nich ráda dělám malé dárkové krabičky např. na náušnice.
 • izolepa – zatím používáme papírovou s kaučukovým lepidlem (kupujeme na Econea.cz)
 • kompostovatelná šťourátka do uší – jsem rozhodnutá, až je dopotřebujeme, další už nepořídit, opravdu to není nezbytné, ale je to lepší alternativa k těm plastovým
 • kondomy – momentálně jsme důkladně zhodnotili naši situaci a jinou variantu nenašli. Používáme alespoň kondomy s fair trade certifikací Fair squared.

Pokud vás napadnou další jednorázové věci, které třeba nevíte, jak nahradit nebo otázky k používání výše uvedených, ptejte se v komentářích nebo nám neváhejte napsat e-mail. Určitě nás zajímají i vaše vychytávky a alternativy k jednorázu, tak nám je taky napište do komentářů 🙂


Pro ty, kteří mají rádi čísla ještě odkaz na článek porovnávající ekologickou stopu látkového a papírového kapesníku: http://www.veronica.cz/otazky?i=461

12 myšlenek u “Život bez jednorázu

 1. Zuzka says:

  Tak jsem na základě inspirace zde pořídila ty „houbičky“ z tykve, už je používám týden a jsou super, už se ke klasice se zatím vracet nehodlám 🙂 Díky moc za radu!

 2. Matouš z Ekonarium.cz says:

  Další z řady skvělých článků! Já začal právě těmi kapesníky a ubrousky. A děkuji za tip na rozložitelné tyčinky do uší – je to alespoň na půli cesty od těch plastových k zero waste, ale mohlo by to být přijato i rodiči 🙂

 3. Lenka says:

  Díky moc za zajímavé tipy (nejen z tohoto konkrétního článku). Dneska jsem cestovala vlakem Regiojet a ta hromada plastů a kelímků, která se po distribuci občerstvení odnese z každého kupé, úplně bolí. Používám kontaktní čočky a zajímaly by mě tipy, jak s nimi, distribuují se v plastových obalech, stejně jako roztoky, plastová jsou i pouzdra. Ty roztoky si moc neumím představit stáčené 🙂

  • Michaela - bezpopelnice.cz says:

   Díky za komentář. Cesty autobusem se Student agency mě taky vždycky bolely. Kafíčko a noviny jsem oželela, stálo by to za to, zkusit si říct o načepováňí do vlastní termosky, ale už jsme dlouho nikam necestovali.
   Čočky taky používáme a bezplastové řešení jsme prostě zatím nenašli. Stejně jako u většiny dravotnického materiálu. Je to zatím prostě díra na trhu volající po zaplnění Čočky ztím nedokázala vyřešit dokonce ani taková zero waste veteránka jako Lauren Singer (http://www.trashisfortossers.com/2016/10/what-to-do-about-contact-lenses.html )

 4. Zuzka says:

  Dík za článek! Většinu věcí, které popisujete, už se nám doma taky podařilo nahradit, obzvlášť nadšená jsem z látkových odličovacích tampónků (mám je z Fleru) a taky potvrzuji, že látkový kapesník nos rozedírá mnohem méně, než papírové. Stejně jako ostatní komentující mám zatím potíž sehnat dobrou náhradu houbiček na nádobí. Připadá mi, že různými hadříky se to nádobí prostě tak dobře neodrbe. Proto díky za inspiraci na tu eko-houbu, vyzkouším ji.

  • Michaela - bezpopelnice.cz says:

   Díky za komentář. S nákupem ekohouby moc neváhejte, majitele firmy prý unesli, tak už na trhu docházejí. (informaci mám od Econea.cz) Snad se brzy objeví nějaká náhrada. Já však stejně nejvíc drbu nerezovou drátěnkou a v kombinaci s ní mi už pak hadřík stačí.

 5. Iva says:

  Zajimalo by me myti nadobi a houbicky,ktere casto vyhazuji.Nasla jsem drevene kartace ci e-cloth z Econea,ale nejsem si jista,co je lepsi.

 6. Eva says:

  Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, zda máte alternativu k mezizubním kartáčkům? kartáčky jsou již bambusové od více výrobců, ale mezizubní kartáčky jako takové se mi nepodařilo zatím dohledat. Děkuji 🙂

  • Michaela - bezpopelnice.cz says:

   Dobrý den, místo zubních nití doporučuje Bea Johnson nitě z hedvábí, které se dají kompostovat. K mezizubním kartáčkům jsme však zatím alternativu nenašli.

 7. Johana says:

  K těm kondomům…samozřejmě neznám vaši situaci, ale můžu doporučit Femcap, se kterým mám už několik let supr zkušenosti. Jen je potřeba se s ním trochu sžít (naučit se nasazovat), ale pak už je fakt skvělej a neměnila bych 🙂

  • Michaela - bezpopelnice.cz says:

   Supr, díky za tip. Už jsem na něj kdysi koukala, zkusím to ještě prozkoumat. Trochu se obávám nešikovné manipulace…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *