Ženské dny

aneb jak zvládám menstruaci bez jednorázu.

Mám pocit, že s tímto tématem trochu vstupuji na nebezpečnou půdu. Ale nedá mi to, protože si myslím, že je potřeba o tom mluvit. Spousta žen si totiž myslí, že nemají jinou možnost, než používat jednorázové vložky a tampony. Pro některé je jejich používání volbou. Jiné ale nevědí, že na trhu existují i jiné možnosti – které jsou podle mne nejen ekologičtější a ekonomičtější, ale i mnohem příjemnější.

Mluvím o variantách znovu-použitelných, které po jednom použití neskončí v koši. Každá žena je jiná, vyhovuje jí něco jiného, má jiný životní styl. Na dalších řádcích chci tedy představit více systémů, které jsem vyzkoušela a které používám. A od té doby, co je používám, už ani nemám chuť vrátit se k jednorázu, protože tyto varianty mi jsou pocitově příjemnější, pohodlnější a také mi zmizely zdravotní problémy typu kvasinkové infekce apod.

1 – Menstruační kalíšek

Pro mne byl kalíšek před porodem volba numero uno. Vlastně to byla i první “alternativní” menstruační pomůcka, kterou jsem vyhledala. Mé dny se blížily a mně se ze dne na den začaly příčit jednorázové tampony, které jsem používala dříve. Ohledně výběru kalíšku mě hodně nasměroval web Kalíšek.cz, kde jsou velmi dobře popsány a zodpovězeny otázky ke všem níže zmíněným systémům. Kalíšků je už na trhu opravdu velké množství, ve kterém se vyznat je dost věda. Takže já takovýto rozcestník velmi oceňuji. Dozvěděla jsem se tam vše o používání, různých velikostech, tvarech, materiálech apod. Myslím, že výběrem kalíšku jsem tenkrát strávila celé odpoledne. Podle tabulky jsem nepřeberné množství snížila asi na 3 pro mne vhodné tipy a potom podle recenzí jsem si už dopátrala, který by mi mohl vyhovovat nejvíce. Pořídila jsem nakonec Mooncup velikosti A a této volby jsem nikdy nelitovala.

Čistě prakticky se jedná o silikonový kalíšek, který se během menstruace zavádí do pochvy. Před započetím cyklu a po ukončení cyklu je potřeba kalíšek vyvařit a tím ho sterilizovat. Vyprazdňuje se zhruba stejně často jako bych si měnila tampon. Po vyjmutí se krev vylije, kalíšek opláchne a znovu zavede. Při takovéto manipulaci jsem opravdu začala oceňovat záchody s umyvadlem, případně se dá měnit i ve sprše. Na veřejných toaletách bez možnosti umyvadla hned vedle wc se dá s sebou vzít lahev s vodou a kalíšek opláchnout. Je to ale už trochu gymnastika, mně osobně to moc pohodlné nebylo. Čím jsem ale nepřestávala být fascinovaná, bylo, že se moje krev nikam nevsakuje a já mám opravdu přehled o tom, jaké množství ze mne vytéká.

Osobně bych ke kalíšku doporučila ještě i látkové intimky, může se stát, že je kalíšek špatně zavedený a mírně protéká. Jinak bych ale zavádění a vyndavání kalíšku neviděla jako nesnadnější, než manipulaci s tampony.

Po porodu se může změnit potřebná velikost a stejně tak tomu bylo i u mne. Když jsem začala znovu menstruovat, kalíšek jsem zpočátku vůbec nesnesla a navíc mi původní velikost již byla malá. Ani pořízení větší velikosti zpočátku nepomohlo a kalíšek dále prokluzoval. Zhruba až po roce a půl po porodu jsme se opět skamarádili a musím říct, že se mi velmi ulevilo. Mám kalíšek prostě ráda!

2 – Látkové vložky

Látkovky jsou taková klasika. Prostě látková náhrada běžných jednorázových vložek. Za mne ale tedy 100procentně příjemnější. Opravdu ten pocit jako v bavlnce oproti navoněné, zapařené umělohmotné vložce je výrazně jiný.

Opět je na trhu velké množství typů a variant. Velikostně se dají sehnat většinou intimky, vložky na denní a noční použití. Také jsou k dispozici různé savosti. Já nejraději objednávám látkovky přes Fler přímo od lokálních výrobců, ale značek na trhu je opravdu mnoho. Typově se dají sehnat vložky s křidélky, bez křidélek nebo vkladací vložky, kde se dá měnit pouze středová část (na fotce úplně vlevo). Také materiálově se vložky velmi různí. Záleží samozřejmě i na tom, jakou potřebujeme savost.

Co se osvědčilo mně osobně jsou ale přírodní materiály a nejvíc biobavlněný beránek. To je prostě hýčkající pocit mezi nohama, jinak se to říct nedá. Varianta čistě biobavlněná (na fotce uprostřed) bez křidélek mi vyhovuje úplně nejvíce. Původně jsem tento typ kupovala od Alenky Hradilové jako vložky poporodní. Ale používám je opravdu nejraději. Jsou totiž opravdu prodyšné a je to znát. Když mám menstruaci silnější a vyrážím do města nebo na noc ocením vložky s nepromokavou vrstvou jako je PUL zátěr. Už je to ale kousek plastu a pro mne je to pocitově opravdu rozdíl.

Z mojí zkušenosti bych vybírala takové typy, které mají spodní stranu (která je na kalhotkách) z hrubšího materiálu. Hladký materiál sice vypadá hezky, ale často se stává, že potom v kalhotkách nedrží na jednom místě a putuje kdo ví kam. A to opravdu není příjemné. Taková byla vlastně i moje první zkušenost s látkovkami. Pořídila jsem si intimky Ella’s house jako pojistku ke kalíšku, které byly z hladkého materiálu a ještě podivně prošité a s těmi jsem se tedy nazlobila. Málem jsem kvůli nim na látkovky úplně zanevřela. Další šanci jsem jim vlastně dala až při přípravě výbavy před porodem. Ale k tomuto tématu bych doporučovala článek výše zmíněné Aluchy, který se věnuje šestinedělí, péči o sebe, hojení a hlavně látkování.

Další důležitá věc při nošení vložek je i typ kalhotek. Mně se osvědčilo vložky nosit spíše v kalhotkách se širším sedem, které mi opravdu dobře sedí. Úzké kalhotky nebo trochu větší pro mne moc dobrou práci neodvedly.

Použité vložky stačí přeprat v ruce, žlučové mýdlo je velkým pomocníkem. Přeprané skladuji nasucho v nějaké nádobě a potom je dám vyprat (momentálně spolu s plínama, ale jinak jsem je dávala vyprat dle barevnosti, ale tak přirozeně jsem je cpala většinou k červenému nebo černému prádlu).

3 – Menstruační houba

První menstruační houbu jsem si pořídila ještě někdy před porodem, ale dlouho mi doma ležela nevyužitá, protože kvůli těhotenství jsem ji už využít nestihla. Když jsem si o ní poprvé přečetla, tak mě ale opravdu zaujala. Po porodu společně s navrácenou menstruací se pro mne houbička však stala spásou a velmi pohodlnou variantou. Osobně nemám moc ráda používání pouze vložek. Ale kalíšek mi opravdu dlouho neseděl. A tak se houba stala mojí velkou malou přítelkyní.

Jedná se o přírodní mořskou houbu. “Díky přírodnímu původu jsou zcela bez syntetických vláken, bělidel, syntetických barviv a škodlivých dioxinů” (zdroj: Kalíšek.cz). Když vezmete houbičku poprvé do ruky, zdá se hrubá a tvrdá. Po namočení ale krásně změkne a zvláční a je krásně hebká, není se tedy čeho bát.

Jedna houba má životnost cca půl roku – podle intenzity používání – a jelikož se jedná o čistě přírodní materiál, je možno ji potom zkompostovat. Což mi přijde naprosto skvělé, i když nevydrží několik let jako kalíšky nebo látkové vložky.

Používání je celkem jednoduché. Během menstruace se houba zavádí do pochvy podobně jako tampon. Zavádí se navlhčená a vyždímaná, jinak by byla příliš hrubá. Při výměně se vyndá, propláchne se vodou a tím se z ní vymyje veškerá krev a je připravena ke znovuzavedení. Nesmí se však použít teplá/horká voda, houba by tím zatvrdla a znehodnotila by se. Takto se může používat během celého cyklu. Já bych doporučila střídat třeba dvě a houbu přes noc vydesinfikovat. Přecejen jsem měla pocit, že se na ní více hromadí bakterie než třeba na kalíšku.

Desinfekce je běžně prováděna na konci cyklu. Variant je vícero, prodávají se na to i speciální soli. Já volila octový roztok nebo roztok s teatree.

Houba se prodává se více velikostech. Jejich výhoda je, že se dají zastřihnout podle potřeby. Nejekonomičtější tedy může být koupit si velkou velikost a tu si klidně rozdělit na dvě houby.

Nevýhodu vidím v tom, že se jedná opravdu o houbu. Tj. je potřeba ji často měnit. Představte si nasáklou jakoukoliv houbu, co udělá, když ji zmáčknete. Ano, pustí tekutinu ven. To samé se může stát s nasáklou menstruační houbičkou, když stáhnete svaly (např. při kýchnutí, zvednutí se ze židle apod.). Je tedy potřeba na ni myslet a proplachovat ji včas. Na houbový efekt je potřeba myslet i během vyndavání zavedené houbičky, kdy krev může mít tendenci vytékat už během tohoto procesu. Při používání této pomůcky vidím toaletu s umyvadlem už jako opravdovou nutnost. Výměna ve sprše mi přišla nejjednodušší.

Zatím jsem také nenašla menstruační houby, které by bylo možné sehnat bez obalu. Většinou jsou k nám dováženy v plastovo-papírových krabičkách nebo alespoň v látkovém/organzovém sáčku. Při pořizování houby také zjišťujte, jakým procesem byla čištěna a chemicky čištěné nekupujte.

4 – Menstruační kalhotky

O menstruačních kalhotkách jsem se poprvé doslechla, když moje kamarádka dělala hromadnou objednávku z Ameriky. Další varianta, jak prožít své červené dny o něco víc pohodlně? To prostě nejde nezkusit. Objednávali jsme značku Thinx a na objednávku nás bylo celkem hodně, protože samotné kalhotky jsou celkem drahé (jedny kolem 20 USD) a poštovné a clo cenu celkem zvedne. Ale stálo to za to, řekla bych. Jestli mi něco dovoluje cítit se během menstruace pohodlně, čistě, v suchu a ještě k tomu sexy, tak jsou to tyhle krásky (ehm, menstruační kalhotky v mé výbavě momentálně patří k těm několika málo luxusně vypadajícím kouskům). Thinx dělají několik střihů a prodávají ve dvou barvách – černá a krémová (krémové mají vnitřní vrstvu černou).

Funguje to jednoduše. Obléknu si menstruační kalhotky místo normálních a mohu vyrazit do světa. Nic víc není potřeba. Kalhotky mají několik vrstev – dotykovou vrstvu, která udržuje majitelku v suchu, druhou antibakteriální, třetí savou a čtvrtou PUL, jistíci proti protečení. Existuje opět několik typů nejen střihových, ale i co se do savosti týče. Thinx uvádějí různou savost mezi 1-2 tampony. Já je používám buď samostatně (a fungují opravdu krásně) nebo jako pojistku ke kalíšku nebo menstruační houbě. Po použití se doporučuje je ihned promýt a potom vyprat. Osobně je peru na vyšší než doporučenou teplotu, abych měla pocit dostatečné hygieny – tj. 40-60°C.

Musím říct, že svoje menstruační kalhotky opravdu miluju! Fakt! Je to věc, která moje pohodlí během ženských dní zvýšila asi o tisíc procent.

Momentálně již existují menstruační kalhotky vyráběné v České republice, tzv. Meracusky. Zde si o nich můžete přečíst více a zároveň je tam i koupit. Zkušenost s nimi nemám, ale kdybych kalhotky kupovala až teď, určitě bych nejdříve sáhla po české variantě, která je tou americkou inspirována.

Jedinou jejich nevýhodu vidím v materiálu, který není kompostovatelný. O to déle doufám, že mi vydrží.

5 – Kam s tím

Na přední fotce se pod číslem pět skrývá malá červená kapsička s PUL zátěrem. Dostala jsem ji úplnou náhodou jako dárek k nějakému nákupu. Ale při používání látkových variant a především látkových vložek a kalhotek jsem ji opravdu ocenila. Stejně jako na látkové pleny nosím přebalovací pytel, do kterého dávám použité pleny, nosím s sebou během svých dní i tuto kapsičku, do které dávám použité vložky, když jsem někde mimo domov. Ještě praktičtější by byla kapsička dvoukomorová – jedna komůrka na čisté a druhá na použité pomůcky.

5 myšlenek u “Ženské dny

    • Michaela Linhová says:

      “Úplety většinou z umělých materiálů se zátěrem z polyuretanu. Látky jsou nepromokavé, částečně prodyšné, odolné při praní. ” sijemdetem.cz

  1. Irena says:

    Dobrý den, měla bych dotaz,
    jak látkové vložky dezinfikujete, čím a kde se to dá sehnat?

    • Michaela Linhová says:

      Kdybych chtěla desinfikovat, tak při praní přidám perkarbonát sodný (prodávají i bezobalové obchody na váhu, nebo třeba Tierra verde, Fichema apod.), zhruba 1-2 lžíce a vyperu na min. 60’C. Pokud by se jednalo o vložky bez PUL a fleece, daly by se vyvařit. Při skladování vložek po použití před vypráním se dá přidat teatree olej.

  2. Kateřina says:

    Ahoj, diky za článek, také miluju kalíšek! Jen budu muset pořidit jiný, ten můj (Natur cup) jsem kupovala před dvěma porody 🙂 a vlastně jsem jej neměla možnost pořádně vyzkoušet, poprvé jsem ho zkusila po prvním porodu a to jen jedenkrát, protože jsem pak zase otěhotněla. Ale jinak mám v plánu rozšířit mou zásobu latkovek. 🙂

Komentáře jsou vypnuté.