O projektu

Aneb „Život bez popelnice“

„Buď změnou, kterou chceš vidět ve světě.“ Mahatma Gandhí

Jsme mladá rodinka – Michaela, Lukáš, Mikuláš a Albert Linhovi (ještě k nám patří jeden kocour, dvě kozy, dvě ovečky a proměnlivý počet slepiček). V prosinci 2015 jsme se přestěhovali do domku hnedle vedle lesa. Popelnice tu nebyla a stále se nám nedostával čas ji pořídit. Vlastně jsme neměli ani chuť ji pořídit, už tou dobou jsme směsného odpadu moc neprodukovali. A tak jsme se rozhodli udělat takový experiment a zkusit to obráceně: místo pořízení popelnice zredukovat naši produkci odpadu.

V rámci této cesty jsme se rozhodli o našem snažení psát blog a sdílet naše poznatky s ostatními.

Cílem projektu je:

 • Zredukovat produkci směsného odpadu na opravdové minimum.
 • Snížit naši produkci odpadků obecně (i recyklovatelných, kompostovatelných).
 • Zredukovat množství používaných plastů v našem životě.

S projektem jsme začali v březnu 2016 a stanovili jsme si, že po roce naši odpadkovou situaci vyhodnotíme a uvidíme, co dál. Naším požadavkem bylo, aby změna pro nás byla udržitelná, aby se slučovala s běžným rodinným a pracovním fungováním. Chtěli jsme aby celý projekt pro nás byl zábava a objevování kreativních způsobů, jak žít život bez popelnice. Ale nechtěli jsme jít na dřeň a vyšťavit se na tom.

Pro tento styl života jsme se rozhodli, protože chceme eliminovat svou ekologickou stopu a „zero waste“ pro nás představuje ten nejmenší krok, který můžeme udělat ve svém každodenním životě. Zdroje naší planety jsou omezené a vyčerpatelné. Přijde nám zbytečné je tedy čerpat na jednorázové obaly. Zároveň nám přijde zbytečné si planetu zanášet neustále rostoucím množstvím nerozložitelného bordelu.  Je to změna v našem životě, díky které si můžeme připadat zodpovědnější ve svém každodenním jednání a rozhodování. Více o naší motivaci a jak jsme to měli na začátku se můžete dočíst na blogu.

Rok se přehoupl do dalšího roku, dny ubíhaly a nás ani nenapadlo z rozjetého vlaku vystoupit. Jen stále nebyl čas na nějaké zhodnocení. To jsme nakonec sepsali až po dvou letech – k přečtení ZDE.

Stále jsme na cestě, stále hledáme alternativy, stále se naše situace vyvíjí, rodina se rozrůstá, zvířectvo se navyšuje co do počtu i druhů, odpadky se tenčí. Daří se nám problematiku řešit stále více do hloubky a stále je, kam jít. „Zero waste“ se nám zažralo pod kůži, žijeme ho každým dnem. Už to pro nás není jen o tom, že nakupujeme do vlastních pytlíků. Vlastně je to pro nás mnohem více o NEnakupování, vědomém rozhodování se, udržitelné módě, zdravém životě. Neřešíme jen směsný odpad, ale i jakou kosmetiku a drogerii doma používáme. Kolik vody spotřebujeme. Jakými materiály se obklopujeme. Jaké zdroje využíváme.

V červnu 2017 jsme v Písku otevřeli bezobalový obchod, protože zájem o bezobalové nákupy v našem okolí začal vzrůstat. Také jsme začali pořádat přednášky, besedy a diskuze na téma života bez odpadu, protože jsme původním povoláním pedagogové a rádi šíříme dál to, co nám přijde důležité a smysluplné.

5 myšlenek u “O projektu

 1. Martina says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda toto téma řešíte i na úrovni obecních poplatků za komunální odpad. Zda máte nějaké slevy za to, že nemáte téměř žádný odpad.

  děkuji
  Martina

  • Michaela Linhová says:

   Dobrý den, Martino,
   bohužel úlevy zatím momentální systém platby za odpad v naší vesnici neumožňuje. Se starostkou jsme se o tom bavili, ale zatím nedošlo k realizaci. Stále také využíváme místního sběrného dvora (především na třídění odpadů, které nalezneme na pozemku po předchozích majitelích) a nádob na tříděný odpad, i když k jejich plnění rozhodně nepřispíváme tak často, jako jiní obyvatelé.
   ML

  • Michaela - bezpopelnice.cz says:

   Máme o tom rozepsaný článek, snad do konce měsíce stihneme dopsat. Soustředíme se teď na rozjezd bezobalového obchodu, tak není moc energie ještě na web

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..