Kam s tou starou škatulí?!

Bydlíme na vesnici a komfort dostupnosti veškerých produktů nám není dán. Moderní doba toto vyřešila online nakupováním a nebudeme dělat, že jsme svatí a nenakupujeme přes internet. Nakupujeme.

Samozřejmě je lepší vše koupit lokálně, v místním obchodě, nejlépe přímo od místního výrobce. Ale na vesnici a dokonce ani na malém městě tyto možnosti často nemáme. Tento handikep se snažím dohánět při našich návštěvách v matičce Praze a nakoupit si tam v bezobalových a eko-friendly obchodech, co je jen možné. A ty možnosti se stále rozšiřují. Oproti tomu, co bylo možné koupit v kamenném obchodě před dvěma lety, je to teď procházka růžovou zahradou.

I do obchodu si některé zboží necháváme posílat. Když už tedy nakupujeme online, vždy v poznámce prodejce upozorníme, že bychom vše chtěli zabalit pouze do papíru, vystlat zásilku papírem a nejlépe i zalepit papírovou izolepou. V dost případech to vyjde. Dokonce i Parker nám inkoust zabalil krásně jen do papíru, to jsem čuměla. Když nakupuji na Fleru, někteří prodejci to vyloženě kvitují a mají z toho radost. Občas to ale nevyjde vůbec a vše přijde omotané bublinkovou folií, vycpané plastovými polštářky, krabice omotaná plastovou folií… Nakupování přes internet je v tomhle riskantní.

I takto může vypadat výplňový materiál: papírový pytlík plný nadrceného papíru. Tleskáme.

Škatulata, hejbejte se – co nejdéle můžete

Karton je pro další zpracování – recyklaci – problematický tím, že se nejedná o supertruper materiál a také je kartonových krabic prostě přehršel! Proto je samozřejmě lepší pro ně najít další využití, než je jen hodit do kontejneru na papír.
Některé krabice se hodí při procesu vytřídění zbytečností v domácnosti. Některé se využijí na skladování a organizaci různých věcí. Vyrábíme z nich cedulky a nápisy. A mrtě se těším, až z nich budeme vyrábět domečky a auta pro našeho špunta. Internet je plný nápadů na přetvoření katonových krabic, jen je potřeba dát si pozor, aby to tvoření bylo stále ekologické a.

Mrtě krabic – všechny jsou ještě plné menších krabiček a výplňových materiálů. To je tak, když dva roky sledujete, kolik odpadu opravdu vytváříte. Vše šlo do eshopů.

Velkou radost mám ale z toho, že se nám podařilo v nejbližším okolí najít pár e-shopů, které by nám za krabice utrhaly ruce. Rádi se jich ujmou a dále je využijí. Jsou vděční nejen za obalové materiály, ale i za výplňové materiály – ať už papírové nebo třeba bublinkové folie.

Kéž krabice žijí dál a slouží, jak dlouho to jen bude možné!