Inspirativní zdroje, ze kterých čerpám, které mě osobně ovlivnily a dále mě provázejí na mé cestě ke snižování odpadu. Pod červeným textem se skrývá odkaz.
Bezobalová mapa
Velký zdroj informací pro příznivce bezobalového nakupování. Když se přihlásíte, můžete mapu i sami upravovat a přidávat tam vaše oblíbené obchody umožňující nákup do vlastních obalů.
Knihy
Zero Waste Home: The Ultimate Guide to Simplifying Your Life by Reducing Your Waste – Bea Johnson
Domácnost bez odpadu – Bea Johnson
Dala by se nazvat takovou zero waste biblí. Pro městského člověka poskytuje ultimátní návod, jak zavést životní styl produkující skoro nulové množství odpadků do své domácnosti. Bea Johnson popisuje příběh svůj a své čtyřčlenné rodiny, jak se jim podařilo si ZW osvojit, uvádí různé tipy co dělat i čeho se vyvarovat. Mám knihu doma v poličce, plnou poznámek a se spoustou žlutě podtrhaných částí. Pro člověka, který chce snižovat svůj odpadkový dopad na planetu se rozhodně vyplatí mít jednu doma nebo si ji alespoň přečíst. České zdroje a poznámky k českému vydání jsou dostupné i online.
Odpad – Thomas Hylland Eriksen
Antropologické zamýšlení se nad odpady a odpadky, špínou a ostatními nechutnostmi. Zajímavé především pro ty, co rádi trochu filosofují.
Děláme si to doma sami (1 a 2) – Alena Thomas
Zde chytám inspiraci pro domácí výrobu drogerie, mlsot a čisticích prostředků. Léčivé a hojivé věci však radši čerpám z jiných zdrojů. Autorka na mne také používá příliš mnoho ingrediencí, mám tedy tendenci si její recepty upravovat a zjednodušovat. Dostupné i na webu home-made.cz.
Tajemství kosmetiky – Vít Syrový
Velmi přínosná kniha o složení kosmetických přípravků a jejich vlivu na lidské tělo i přírodu. Obsahuje i tabulku, ve které je označena škodlivost jednotlivých složek kosmetiky (bohužel se tam nedá najít všechno, protože je jich opravdu hodně, ale ty nejzákladnější tam k nalezení jsou).
Jednoduché rodičovství – Kim John Payne
Když si můžeme život zjednodušit, uděláme to. Když si můžeme zjednodušit život s dětmi, uděláme to tím spíš. Z hlediska snižování odpadu je užitečná především kapitola o hračkách.
Bez plenky – Ingrid Bauerová
Kniha, která nás namotivovala k bezplenkové komunikační metodě. Nenecháváme sice naše dítko bez plenky (zatím), ale i tak nám to zpříjemňuje látkové plenkování. Přecejen je těch plen k praní o něco méně. Kniha je velmi mile napsaná s velkým pochopením k rodičovství a s krásnou laskavostí.
Sedmá generace 01/2018: Plastocén
Číslo společensko ekologického magazínu věnované plastům, nedostatečné recyklaci, bezobalovým obchodům a nákupům. Některé články k přečtení nebo nahlédnutí na webu.
National geographic 06/2018: Planeta, či plasty?
Červnové číslo se velkou měrou věnuje právě problematice plastů.
Blogy v angličtině
Trash Is For Tossers – blog Lauren Singer o jejím životě bez odpadků. Velmi inspirativní blog. Pro mne to bylo první setkání s pojmem “zero waste lifestyle” a především je pro mne tato mladá žena důkazem, že to jde. Najdete tu spoustu užitečných tipů především do toho, jak začít a inspiraci, jak tímto stylem žít ve velkém městě.
The Zero Waste Home – blog píše Bea Johnson. ZW lifestyle, minimalismus, čtyřčlenná rodina a pes.
Rob Greenfield – dobrodruh, aktivista, cestovatel. Autor projektu Trashed. Témata: minimalismus, ZW, odpadky, minimalistické bydlení, dumpster diving, plýtvání jídlem a spousta dalších.
The Zero-Waste Chef – blog o tom, jak nevytvářet odpad v kuchyni a zpracovat vše do mrtě.
Seznam blogů o ZW v různých jazycích, především anglických, ale i německé a francouzské.
Blogy v češtině
O Zero waste česky se můžete dočíst na webech:
Czech Zero Waste – blog tří studentek o zero waste životním stylu v českém prostředí, ale i při cestování různě po světě.
Love Your Home – blog Martiny Kročilové o uspořádání si a zjednodušení domácnosti, věnuje se i domácnosti bez odpadu, pořádá přednášky
Reduca – bezobalová mapa, blog a také jedna životní cesta čtyřčlenné rodiny k životu bez odpadu
Českých blogů je už mnohem více, rozhodně nestíhám vše sledovat.
Dokumenty a filmy
Vall-i – animovaný film o robotovi, který uklízí planetu Zemi. Milý film, ale zároveň i náhled, jak by to tu mohlo vypadat v roce 2700.
The Story of Stuff – krátké dvacetiminutové animované video o tom, jak jsou věci vyráběny, spotřebovávány, vyhazovány, o zdrojích a tak o celém koloběhu věcí. Toto je základní video, které je dostupné i v češtině, pod tímto heslem však v angličtině naleznete i další videa vyprávějící příběhy konkrétnějších výrobků.
Trashed – dokument o odpadcích, který mi dost otevřel oči. Jeremy Irons v něm provází světem odpadků, bere to z vice úhlů, věnuje se skladkám, spalování, plastům v moři, negativním důsledkům a chemikáliím, které se nám vrací zpátky, ale hovoří i o řešeních a pozitivních příkladech z města, které neprodukuje skoro žádný odpad.
Planeta plná plastů – dokument upozorňující na to, jak moc obklopeni pláštěm žijeme, zpochybňující bezpečnost plastů. Bohužel film neprodává žádnou možnou lepší perspektivu, takže diváka nechává s tím, že už jsme vyprodukovali tolik plastu, že by to povrch planety pokrylo pětkrát, představte si těch chemikálií a také to, že za další stovky let není perspektiva, ze by se tyto produkty rozložily. Trochu deprimující představa na páteční večer. Film v nás vyvolal pocit zděšení, ale i bezvýchodnosti, která nás poněkud paralyzovala. Přesto si myslím, ze stojí za to se na něj podívat.
Oceán plastů – ke shlédnutí v češtině – francouzský dokument, opět o plastech, tentokrat o tom, jak jsou plastů plné oceány.
No impact man – Colin Beavan se rozhodl během jednoho roku žít život s nulovým dopadem na životní prostředí, což pro něj, jeho ženu a dvouletou dceru znamenalo spoustu změn. Nákup pouze lokálního jídla, vegetariánská strava, žádné dopravní prostředky, žádné chemické čisticí prostředky, látkové pleny, žádný toaletní papír, žádná elektřina. Radikální projekt. Inspirativní. Co z toho je opravdu udržitelné? Jde to, žít uprostřed Manhattanu bez dopadu na životní prostředí?
The True Cost – odvrácená strana módy. Jeden z dokumentů, který bych doporučila každému. Díky němu jsme se rozhodli nakupovat oblečení už jen v secondhandech nebo z druhé ruky a pokud nové, tak z biobavlny.
Webové stránky
Ekologický institut Veronica – stránky, kam chodím hledat odpovědi na ekologické otázky, které mne napadají, případně píšu všetečné dotazy do jejich poradny.
http://www.trideniodpadu.cz/ – web o třídění odpadu, recyklaci a všem s tím spojeném, kriticky a s nadhledem a hlavně jinak, než to podává EKO-COM. Rozhodně nečekejte podporu názoru, že recyklace spasí svět.