Čím si drbu hlavu

Internetem lítají všechny možné „no poo“ metody skládající se z mytí vlasů jen vodou, nebo taky jedlou sodou, žitnou moukou, octem… No, přiznám se, že k ničemu takovému jsem se ještě neodvážila a zatím se tím směrem vydávat nechci.

Jedno léto jsem se odhodlala vyrobit si vlastní tekutý šampon. Vlasy byly v pohodě, ale konzistence přípravku mi tak jako tak úplně neseděla, vůně kopřiv mi nakonec moc libá nebyla a hlavně jsem zjistila, že míchám dohromady spoustu ingrediencí, o kterých ani nedokážu říct, co jsou zač. Všechny zabalené v malých lahvičkách a mini igelitových pytlíčkách vytvářely vlastně spoustu odpadu.
Co tedy používám?

Ručně vyráběný. Přírodní. Bylinkový. Tuhý. ŠAMPON.


Tuhý šampon je něco jako tuhé mýdlo. Funguje to celkem jednoduše, vezmu kostku šamponu a šuchám o namočené vlasy, až se vytvoří hustá pěna. A pak už myju, jak jsem zvyklá. Kondicionér? Není potřeba. Vlasy nechám uschnout a pak bez problému rozčešu. Používám šampon v kostce už skoro tři roky a jsem velmi spokojená. Pouze první týden až dva si vlasy na přírodní mytí zvykají a obnovuje se jejich povrch. Tradičním šamponem si nemyji vlasy už vůbec. Kamkoli jedu, můj šampon jede se mnou. Použitím tekutého „chemického“ šamponu se mi z vlasů opět odstraní nejen špína, ale i to dobré, vlasy se mi více mastí, jsou zplihlé a elektrizují. Navíc si s každým použitím tradičního tekutého šamponu musely mé vlásky na přírodní šampon opět zvykat. A tak už používám jen ten tuhý v kostce a spolu se mnou v tom jede i můj muž.

Proč jsem přesedlala na tuhý šampon

Nejdůležitější v mém rozhodnutí bylo především složení šamponů, které jsou běžně k dostání v drogeriích. Mám atopický ekzém, a když už se mi rozlezl i na obličej, rozhodla jsem se pro své tělo něco udělat a přestat ho otravovat všemi možnými chemickými výmysly. Jsem přesvědčená o tom, že složení běžných šamponů není ani ekologické, ani dobré pro naše zdraví. Rozhodně si na svou hlavu už nechci nanášet např. sodium lauryl sulfát (SLS), syntetické parfémy, parabeny, nic získané při zpracování ropy (jako je vazelína nebo tekutý minerální olej), kousky plastů ani další látky, o kterých jsem přesvědčená, že mému zdraví nejen nesvědčí, ale škodí. V kosmetice jsou obsaženy chemické látky, které mohou být karcinogenní, způsobovat alergie, mutagenní apod. Vědci stále ještě nevědí, co kombinace všech těchto látek způsobuje u člověka a jak látky vzájemně mezi sebou působí. Jejich používání v naší společnosti také není tak dlouhodobé, abychom byli schopni říct jejich přímé důsledky na zdraví člověka. Všechny tyto látky se mohou v kosmetice používat především proto, že v takovém množství, v jakém jsou v přípravku obsaženy, by neměly být pro člověka nebezpečné. Ale když se podíváme do našich koupelen a spočítáme si, kolik přípravků denně použijeme: mýdlo několikrát denně, šampon, kondicionér, pěna na holení, voda po holení, zubní pasta dvakrát denně, dekorativní kosmetika, deodorant, parfém, krém, jelení lůj, tělové mléko, odličovací mléko, odličovací voda… U každého je to jiné, liší se i četnost použití jednotlivých výrobků. Ale pokud je v každém výrobku trochu látky, která ve větším množství může být karcinogenní, jaký efekt to může mít, když se to všechno posčítá dohromady?

Tuhé šampony, které používám, obsahují pouze zmýdelněné oleje (tj. jsou to vlastně soli mastných kyselin) a extrakty z bylin, rostlin a plodů.

Mýdla a šampony nakupujeme u firmy Naturinka. Jednou ročně uděláme velký nákup šamponů a mýdel. Od stejné firmy kupujeme i mýdlo na praní na domácí výrobu pracího prášku. Všechny mýdla a šampony si přes rok skladujeme v plechové krabičce a čekají, až na ně přijde řada. V krabičce schovávám i obaly, do kterých jsou zabalené. Jejich balení není recyklovatelné, ale je možné z něj smazat datum spotřeby a pak je znovu použít. Firma zatím nerozjela vratný systém pro obaly od mýdel (u některých jiných výrobků však již funguje), ale je to ve vývinu. A tak obaly zatím čekají u nás v krabičce, abychom je mohli zaslat zpět a mohly do nich byt zabalena nová mýdýlka.
V papírovém obalu se dají nakoupit mýdla např. v mýdlotéce U tří linií – vždy ochotně komunikují o tom, která mýdla se dají koupit pouze v papíru – nebo na Fleru. Výbornou zkušenost máme s nákupem u Mýd Lenky, která jako jedna z mála zasílá zásilky zaslepený papírovou izolepou

Pro používání tuhého šamponu mám více důvodů:

  • Vlasy si myju podstatně méně často než dříve (dříve každý druhý den, teď 1x – 2x týdně), protože se mi tolik nemastí
  • Vnímám ho jako mnohem zdravější variantu
  • Je odbouratelný v přírodě
  • Není testovaný na zvířatech
  • Jedná se o český výrobek
  • Obal je vratný, tj. znovu se využije při další várce vyrábění šamponů, juchů!

O tuhých šamponech píšou pěkně na blogu mýdlotéky U tří lilií – odkaz dole.

Není kostka jako kostka

mydla

Naše mýdlová armáda

Ještě bych ale chtěla upozornit, že tuhý šampon nerovná se automaticky ekologický, zdravý, supr trupr extra třída a koupě. Tuhé šampony a mýdla se dají koupit v drogeriích, zdravých výživách, na farmářských trzích, v e-shopech… Vždy ale koukám na složení. Např. někteří zerowaste blogeři kupují a doporučují tuhé šampony (tzv. šampuky) od Lushe, ale já osobně, přestože Lushi docela fandím, bych ho nekoupila kvůli obsahu SLS (každopádně má z této volby radost moje peněženka).

Ne vždy nosná varianta…

Dokud jsme bydleli uprostřed města, fungovalo nám mytí se ťuhýk šampionem krásně. Pak jsme se ale odstěhovali na vesnici kousek od lesa, kde nám začalo hodně záležet nejen na naší kůži, ale i na tom, co vlastně vypouštíme do přírody. Naše šampony jsou v přírodě odbouratelné. Ale šampony a mýdla našich návštěv již tak ekologické většinou nejsou. Nechceme naše návštěvníky nutit do nákupu ekologického přípravku A zároveň úplně nepočítáme s tím, že by návštěvy měly zájem otírat si o hlavu stejnou mýdlovou kostku jako my. Rozhodně nekupujeme nové mýdlo pro každého návštěvníka naší domácnosti. Ale přesto nám záleží na tom, aby se v naší domácnosti používaly prostředky odbouratelné v přírodě a ekologicky šetrně vyráběné. No, přiznávám se, že se nám nepodařilo nalézt bezobalovou variantu – prozatím. Kupujeme větší balení šamponu od firmy Stop the water while using me – ano, v plastové lahvi, bohužel. Máme však vidinu, že lahev s dávkovačem potom nevyhodíme, ale znovu použijeme u nás v domácnosti na přelití čistících prostředků, které nakupujeme ve velkém pětilitrovém balení a potom znovu naplňujeme. (Šampony Stop the water while using me! jsou dostupné např. zde i s popisem, jak firma ošetřuje jejich výrobu)
A než se lahev vypotřebuje, budeme vymýšlet bezobalové řešení i pro návštěvy.


Odkazy:

více o tuhých šamponech…
… na blogu mýdlotéky U tří lilií: http://utrililii.blogspot.cz/2013/09/tuhe-sampony-dejte-vecny-sbohem-tem.html

Články nejen o složení kosmetiky:
Více o složení běžně dostupné kosmetiky se můžete dozvědět v článku ekoporadny Veronica: http://www.veronica.cz/?id=560
Zde najdete upravené informace k článku ekoporadny Veronica z roku 2016 týkající se použití látek získaných z olejových palem http://www.veronica.cz/?id=23&i=58
Skin deep – webové stránky, na kterých se dá najít vyhodnocení toxicity a škodlivosti pro zdraví některých kosmetických produktů. Rozhodně jsem tam nenašla všechno, co jsem potřebovala, ale pro někoho může být užitečné: http://www.ewg.org/skindeep/
Budulinek.eu, web o zdraví a zdravé domácnosti, tento článek pojednává o kosmetice, především si tam l můžete rozkliknout, které chemické látky obsažené v kosmetice jsou např. karcinogenní, jaké těžké kovy se tam vyskytují apod. http://www.budulinek.eu/zdravy_zivotni_styl/1884/

Videa zabývající se složením kosmetiky
Krátké video zaměřené na toxiny v kosmetice z projektu The Story of Stuff (s českými titulky): https://www.youtube.com/watch?v=pfq000AF1i8
Pro příznivce pořadu A dost! díl v panem Ing. Vítem Syrovým s názvem Tajemství kosmetiky: https://www.stream.cz/adost/10007905-tajemstvi-kosmetiky

Kniha
SYROVÝ, Vít. Tajemství kosmetiky. První vydání. Praha: Vít Syrový, 2015. ISBN 978-80-903137-7-4.

5 myšlenek u “Čím si drbu hlavu

  1. Evel says:

    Díky Míšo, za inspirativní články. 🙂
    Tuhé šampóny využívám na cestách, ale do mé koupelny se zatím neprobojovaly, protože mi chybí adekvátní náhrada za kondicioner. Mám hodně suché a nepoddajné vlasy, po umytí prostě tak nějak zatuhnou a nejdou rozčesat. Nevím, nikdy mě to pak neláká příliš opakovat a z podobného důvodu se nehrnu ani do no poo.
    Přemýšlím, co s tím, vyzkoušet oleje? Za mokra nebo až na suché? Nebo je ještě něco lepšího?

    • Michaela says:

      Evelínko, já kondicionér nepotřebuji, tak v tomto nemám zkušenosti. Asi to chce hledat a zkoušet různé alternativy. Případně se poohlídnout po okolí, třeba v Praze se kondicionér nebo i šampony dají koupit stáčené do vlastních nádob.
      Nebo zkusit změnit výrobce. Z vlastní zkušenosti má každý výrobce trochu jinou recepturu a vlasy na to jinak reagují. Vím, že prodejci některých šampuků na fleru inzerují, že není potřeba kondicionér a že jsou určené pro ty, kterým tuhé šampony nevyhovují (např. tady: http://m.fler.cz/zbozi/amla-oves-keratin-sampuk-suche-a-barvene-vlasy-6250654 ), ale vyzkoušené je nemám, jen jsem na to narazila.
      S oleji zkušenost nemám, já mám vlasy spíše mastné, tak bych si tím moc nepomohla. Doporučuji zkusit, když třeba budeš doma a nebudeš nikam muset jít a uvidíš, co to udělá…
      Jinak na tuhé šampony si většinou vlasy musí zvyknout, je potřeba je používat i několik týdnů, než se obnoví jejich přirozená funkce.

  2. Hanka says:

    Zkusila jsem tuhý šampon, ale tření o vlasy mi moc nevyhovovalo. Pokusila jsem se z něj tedy vyrobit tekutý – nastrouhala, zalila vodou do použité lahve od šamponu, promíchala. Není to úplně konzistence klasických šamponů, je trochu “amarounovitější”, ale použití bez problémů :-). Pokud by ten Vámi používaný měl po takovém procesu přijatelnou konzistenci, mohlo by to být řešení pro návštěvy.

    • Michaela says:

      Super, včera jsem nad tím zrovna přemýšlela (rozteklo se nám mýdlo v mýdlence, tak mě to inspirovalo Kde pořizujete šampon?

Komentáře jsou vypnuté.